Podsumowanie 2009 roku (i ostatnie stosiki)
Data publikacji: 31 grudnia 2009 A- A A+
Po raz pierwszy wypełniłam swoje postanowienie noworoczne. I już choćby dlatego wpis podsumowujący moje tego- (a może już zeszłoroczne?) czytanie być musi. Od 1 stycznia przeczytałam 155 książek. 27 z nich wyszło spod piór polskich autorów. Choć w stosunku do całości to niewiele, uważam tę liczbę za znaczącą. Przez cały 2008 rok przeczytałam bowiem zaledwie kilka powieści polskich prozaików. Postanowiłam więc to zmienić i zmieniłam. I jestem z tego naprawdę bardzo dumna ;)

Równie dumna jestem z Dziennika Literackiego. Zwłaszcza z wyróżnienia, jakie przyznali mu na początku 2009 roku Internauci, wybierając do finałowej dziesiątki blogów z kategorii kultura w konkursie Onet.pl na Blog Roku. Jeszcze raz wszystkim Wam serdecznie dziękuję! Mam nadzieję, że wprowadzona jesienią zupełnie nowa szata graficzna stanowiła dla Was miłe zaskoczenie i uprzyjemniła jeszcze bardziej czas spędzany w tym miejscu. Zdradzę, że w 2010 roku będzie więcej niespodzianek – przylegający do loga znaczek „beta” zniknie, zaś w jego miejsce pojawi się wiele ciekawych i wygodnych rozwiązań.

Odkryć literackich odnotowałam w mijającym roku wiele. Najważniejsze? Proza Irwina Shawa, Joyce Carol Oates, Cormaca McCarthy’ego, Ricardo Piglii, Pearl S. Buck, Mariny Mayoral, Junota Díaza, Pablo De Santisa, Rabiha Alameddine i Elif Şafak, których książek wcześniej nie czytałam i w których całkowicie się zakochałam. Osobny laur muszę przyznać dodatkowo serii „Z przyprawami” Smaku Słowa. Obok „Salsy” i „Kalejdoskopu” Muzy oraz „Don Kichota i Sancho Pansy” WABu, stała się ona jedną z moich ulubionych. Kryminalnie 2009 rok należał do Nicolasa Remina, Franka Tallisa, Alana Bradleya i Leonardo Padury. Mam nadzieję, że 2010 będzie nie mniej udany (zresztą nie może, choćby dlatego, że już zapowiedziano premiery kolejnych powieści wielu cenionych przeze mnie pisarzy ;)

A na koniec, ostatnie stosiki, które domkną dzisiejsze podsumowanie. Dwa, niewielkie, ale tematycznie zróżnicowane ;) Jednak zanim one, to korzystając z okazji, chciałabym Wam złożyć najserdeczniejsze życzenia noworoczne: szampańskiej zabawy sylwestrowej i samych pomyślności w nadchodzącym roku! :)





Komentarze
  • 1
    montgomerry 31 grudnia 2009 | 13:09:16

    Ja jestem pod wrażeniem zarówno Twojego zapału jak i rozwoju Dziennika Literackiego! Oby tak dalej! Wszystkiego najlepszego w Nowym 2010 Roku.
    Pozdrawiam

  • 2
    mary 31 grudnia 2009 | 13:09:28

    aaaaaaaaa znów mnie załamujesz :)))))))))))))
    Stasiuka bym porwała i sto butelek na ścianie, i Eileen chang.. miłej lektury!

  • 3
    Justyna.K 31 grudnia 2009 | 13:16:16

    Gratuluje 155 przeczytanych książek, jestem pod wrażeniem. Szata graficzna oczywiście na wielki plus ;) Pozostaje więc życzyć równie wielkich czytelniczych osiągnięć w 2010 !
    Sylwestrowo pozdrawiam.
    P.S stosiki jak zawsze piękne, eh ;)

  • 4
    Orianka 31 grudnia 2009 | 15:09:31

    Ja również gratuluję! Świetnych "statystyk czytelniczych" ;) i niesamowitej metamorfozy. Oczywiście, wszystkiego, co dobre na 2010 r. życzę! :) Uściski z mroźnej Stolnicy!

  • 5
    nutta 31 grudnia 2009 | 15:51:56

    Gratuluję spotkań z ciekawymi książkami w mijającym roku. Nowe stosiki są zapowiedzią równie interesujących przeżyć czytelniczych. Twój nowy blog to kawał dobrej roboty. Niech Nowy Rok będzie dla Ciebie pomyślny :)

  • 6
    szamanka30 31 grudnia 2009 | 17:31:04

    Gratuluję pięknego rozwoju Dziennika Literackiego, wywiadów z interesujacymi ludźmi. Przeczytałaś wiele i tak samo dużo recezji zamiesciłas, które czytam z przyjemnoscią. Cieszę sie ,że też bardzo polubiłaś prozę P.Buck (jak dobrze,że są wznowienia, bo miałam kilkuletnią przerwę z braku książek).
    No i już obiecujace stosiki zapowiadaj intersujacy czytelniczy poczatek roku.
    Wiele pomyślnosci w Nowym Roku, zdrowia, spełnienia marzeń i pieknych lietrackich ścieżek.

  • 7
    Lilithin 31 grudnia 2009 | 17:40:42

    Gratuluję spełnienia noworocznego postanowienia i ilości przeczytanych książek :) I nowych książek też. Miło zacząć Nowy Rok stosikiem. Wszystkiego dobrego!

  • 8
    Krzysztofuw 31 grudnia 2009 | 21:43:32

    Dobre już jest, a więc w Nowym Roku, nawet nie życzę ;), wręcz żądam jeszcze więcej radości z czytania, pisania, tworzenia i... Bóg wie czego. Szampańskiego Aniu! ;-)

  • 9
    Annie 2 stycznia 2010 | 0:22:16

    Kochani, serdecznie dziękuję Wam za wszystko, a zwłaszcza za życzenia :) Miejmy nadzieję, że ten 2010 rok będzie dla nas rzeczywiście dobry (a jakby się dało, to przez cały czas - szampański i upojny ;)

  • 10
    kolmanka 3 stycznia 2010 | 20:07:59

    wow, 155 to imponująca liczba:)

  • 11
    Annie 11 stycznia 2010 | 22:18:26

    Trochę rzeczywiście się ich uzbierało :)