Nominacje do Nagrody Conrada!
Data publikacji: 13 października 2015 A- A A+
W tym roku po raz pierwszy w historii Festiwalu Conrada wręczona zostanie Nagroda Conrada dla najlepszego literackiego debiutu ubiegłego roku. Wyróżnienie ma być wsparciem dla początkujących pisarzy, ale i zachętą dla wydawnictw do śmielszego inwestowania w młodych twórców.

Kapituła nagrody, w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący Kapituły), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Zofia Król, Michał Nogaś, Tomasz Pindel i Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz) stanęła przed trudnym zadaniem wybrania nominowanych tekstów spośród kilkudziesięciu nadesłanych propozycji. Ostatecznie do Nagrody Conrada nominowani zostali:

Michał Cichy (Zawsze jest dzisiaj)
Liliana Hermetz (Alicyjka)
Robert Pucek (Pająki pana Roberta)
Michał R. Wiśniewski (Jetlag)
Aleksandra Zielińska (Przypadek Alicji)

Patronem nagrody jest Joseph Conrad, jeden z najwybitniejszych pisarzy nowoczesnych, który rozpoczął swą międzynarodową karierę literacką po wyjeździe z Krakowa. Dla odmiany wyróżnieni twórcy przyjadą do Krakowa, korzystając z programu rezydencyjnego Instytutu Książki, by w mieście Conrada pracować nad swoimi kolejnymi dziełami. Nagroda w wysokości 30 tysięcy złotych będzie wręczana co roku podczas Festiwalu Conrada. Wyróżnienie, brakujące ogniwo na mapie polskich laurów literackich, ma być wsparciem tak dla początkujących pisarzy, jak i dla wydawców – zachętą do podejmowania ryzyka wydawniczego.

Gala wręczenia Nagrody Conrada, która odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Classic 25 października o 20:00, połączona jest z wykładem mistrzowskim Jonathana Franzena Jak pisać. Wejściówki można rezerwować na stronie www.conradfestival.pl od 17 października od 12:00. Jedna osoba może zarezerwować tylko jedną wejściówkę. Niewielka pula wejściówek będzie również dostępna w dwóch punktach Info Kraków (Pawilon Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych 2 i św. Jana 2).


O NOMINOWANYCH:

Michał Cichy
Urodzony w 1967 roku w Warszawie, autor debiutanckiej powieści Zawsze jest dzisiaj. Studiował historię i historię sztuki. Pracował w „Gazecie Wyborczej”, w jury Nagrody Literackiej Nike i dla Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Mieszka na Ochocie.

Liliana Hermetz
Kulturoznawczyni, teatrolożka. Studiowała język, literaturę i cywilizację francuską na Uniwersytecie w Strasburgu. Ukończyła także studia MBA oraz studia podyplomowe Projektowanie kultury. Pracowała jako animatorka kultury, dziennikarka, tłumaczka, dyrektorka. Ma męża i jedenastoletnią córkę. Alicyjka to jej literacki debiut.

Robert Pucek
Urodzony w 1959 roku. Tłumacz i outsider, autor Pająków pana Roberta. Mieszka w lesie, gdzie pająki i kruki.

Michał R. Wiśniewski
Literat, autor powieści Jetlag. Publicysta, były redaktor naczelny magazynów „Kawaii” i „Anime+”, popularyzator japońskiej popkultury i fantastyki w Polsce. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, w magazynach „Pulp”, „Nowa Fantastyka”, „Kmag” czy „Arigato”.

Aleksandra Zielińska
Urodzona w 1989 w Sandomierzu. Pisarka, tłumaczka, autorka powieści Przypadek Alicji. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Wykonała ilustracje i okładkę do tomiku wierszy stany zmysłowe Izy Smolarek.
Dodaj komentarz
  • Nazwa użytkownika
Przepisz kod z obrazka
Dziennik Literacki używa plików COOKIE. Korzystając z Dziennika Literackiego wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o plikach COOKIE.
Akceptuję