
Pisarka sama opisuje swoją tożsamość narodową jako skomplikowaną – w różnych okresach życia wahała się między rosyjską, ukraińską i białoruską, jednak najbardziej związana jest z tą ostatnią. W swojej prozie często podkreśla konieczność demokratyzacji i modernizacji Białorusi, za co jej dzieła zostały zakazane w tym kraju.
Aleksijewicz jest autorką wielu książek reporterskich, takich jak Czarnobylska modlitwa, gdzie opisuje katastrofę elektrowni atomowej z perspektywy naocznych świadków; Wojna nie ma w sobie nic z kobiety (Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus oraz Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego) – brutalnie szczera opowieść o radzieckim szowinizmie ukrytym pod powierzchnią fałszywej emancypacji; Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka (Nagroda im. R. Kapuścińskiego), będąca historią przemian gospodarczo-społecznych, jakie miały miejsce po upadku Związku Radzieckiego.
Pisarka jest laureatką wielu międzynarodowych nagród, między innymi National Book Critics Circle, Nagrody Szwedzkiego Pen Clubu, Lipskiej Nagrody Książkowej na rzecz Porozumienia Europejskiego i Pokojowej Nagrody im. Ericha Marii Remarque’a. Została również odznaczona francuskim Orderem Sztuki i Literatury stopnia oficerskiego. Co więcej, jest jedną z kandydatek do Literackiej Nagrody Nobla.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z pisarką 19 października o godz. 17:00 w krakowskim Pałacu pod Baranami. Spotkanie poprowadzi Wacław Radziwinowicz.