Czytaj KRK!
Data publikacji: 2 października 2014 A- A A+
Kraków ponownie stawia na książki. Miasto zaprezentowało aplikację Czytaj KRK!, dzięki której ci, którzy kochają czytać, mogą papierowe wersje ulubionych książek zastąpić smartfonem lub tabletem. Aplikacja stanowi klucz do elektronicznej biblioteki, z której czytelnicy będą mogli bezpłatne wypożyczać e-bookowe nowości i bestsellery, aby korzystać z nich na ekranach urządzeń mobilnych. Przy wsparciu największych polskich wydawnictw akcja promuje korzystanie z literatury za pośrednictwem nowoczesnych technologii. Do dyspozycji użytkowników aplikacji trafi dziesięć różnych pozycji, które będzie można pobrać za pośrednictwem kodów QR umieszczonych na nośnikach na terenie Krakowa (np. plakatach lub citylightach). Jednorazowo czytelnicy mogą pobrać jeden tytuł, który będzie aktywny przez 30 dni. Po przeczytaniu książki można będzie ściągnąć kolejną pamiętając, że nowo ściągnięta pozycja zajmie miejsce tej poprzedniej. W październiku do rąk czytelników zostaną oddane następujące książki:

Dymna – Elżbieta Baniewicz
Nielegalni – Vincent Severski
Dzielnica obiecana – Paweł Majka
Dziennik czasu okupacji – Raja Shehadeh
Włosi. Życie to teatr – Maciej A. Brzozowski
Radiota – Marek Niedźwiecki
Republika piratów – Colin Woodard
Lód – Jacek Dukaj
W otchłani mroku – Marek Krajewski
Korona śniegu i krwi – Elżbieta Cherezińska

To pierwsza taka akcja na świecie – stworzyliśmy aplikację mobilną i udostępniamy czytelnikom książki zupełnie nieodpłatnie. Nie są to lektury szkolne czy książki z domeny publicznej, ale bestsellery i nowości wydawnicze. Z wielką satysfakcją pragnę powiedzieć, że nikt przed nami nie działał na taką skalę – mówiła Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin.

Czytaj KRK! jest rozwinięciem projektu realizowanego w 2013 r. pod nazwą Wirtualna Biblioteka Krakowa. Na przystankach komunikacji miejskiej w sześciu miastach Polski pojawiły się wtedy plakaty przypominające biblioteczki z książkami, umożliwiające po zeskanowaniu kodu QR pobranie darmowych fragmentów blisko 70 nowości i hitów wydawniczych. Bezprecedensowa akcja, mająca na celu promocję czytelnictwa z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, przyciągnęła uwagę największych ogólnopolskich mediów i czytelników, a darmowe fragmenty pobrano łącznie niemal 20 000 razy.
Dodaj komentarz
  • Nazwa użytkownika
Przepisz kod z obrazka
Dziennik Literacki używa plików COOKIE. Korzystając z Dziennika Literackiego wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o plikach COOKIE.
Akceptuję