Alicia Giménez-Bartlett o "Statku pełnym ryżu"!
Data publikacji: 23 września 2009
Specjalnie dla czytelników Dziennika Literackiego, znakomita hiszpańska prozaiczka, Alicia Giménez-Bartlett, opowiada o swojej najnowszej powieści pt. Statek pełen ryżu!

Zanim pomysł przekształci się w powieść… - wywiad z Kamilą Shamsie
Data publikacji: 13 lipca 2009
Zanim pomysł przekształci się w powieść… - wywiad z Kamilą Shamsie Tej autorki nie muszę przedstawiać. Znakomita pakistańska prozaiczka zawładnęła bowiem bez reszty sercami polskich czytelników. Sól i Szafran oraz Kartografia – dwie powieści, które wyszły spod jej pióra – należą dziś do wąskiej grupy najchętniej czytanych w Polsce książek. Wiele nagród, kilka powieści i jedna autorka, której można słuchać godzinami. Nie przedłużając, zapraszam więc do lektury niezwykle interesującego wywiadu z Kamilą Shamsie.
Lenin, magiczna gęś i Gary Shteyngart (wywiad)
Data publikacji: 24 czerwca 2009
Lenin, magiczna gęś i Gary Shteyngart (wywiad)
Kiedy kilka miesięcy temu przeczytałam Absurdystan, wpadłam w niekłamany zachwyt. Gary Shteyngart okazał się moim literackim objawieniem. Jest rozkosznie niepoprawny politycznie, a swój dystans do świata okrasza przewrotnym poczuciem humoru. Jego proza jest zabawna i wybuchowa, a przy tym bezustannie zbija z tropu. To satyra na współczesność – na mityczną Amerykę, na judaizm, na wielokulturowość, na zdążającą za Zachodem Rosję. Pisarz szydzi ze świata,...
Chciałbym spotkać Hitlera – wywiad z Philipem Kerrem
Data publikacji: 24 maja 2009
Chciałbym spotkać Hitlera – wywiad z Philipem Kerrem
Po sukcesie Komisarza Maciejewskiego Marcina Wrońskiego, wydawnictwo Red Horse przedstawiło czytelnikom nowy cykl znakomitych czarnych kryminałów. Ich autorem jest Philip Kerr. To właśnie stworzony przez niego bohater ujął za serce brytyjskich czytelników. Od paru tygodni jego Marcowe fiołki robią furorę również w Polsce. Dlatego z tym większą przyjemnością przedstawiam zapis rozmowy, jaką udało mi się odbyć z autorem ;)


Laleczka voodoo zwana Prusky (wywiad)
Data publikacji: 7 kwietnia 2009
Laleczka voodoo zwana Prusky (wywiad) Już 24 kwietnia swoją premierę będzie mieć Ballada o chaosiku – druga książka Wawrzyńca Prusky’ego, laureata plebiscytu portalu Onet.pl w konkursie na Blog Roku 2005. Z tej okazji, trochę bardziej na poważnie, o nowej książce, o radości z dzieci, o Potopie i o tym, że nigdy nie zatańczy w Tańcu z Gwiazdami, specjalnie dla Dziennika Literackiego opowiada pomysłodawca Wawrzyńca, a zarazem jeden z najpopularniejszych blogerów w Polsce – Paweł Klimczak.
Poważnie pisać nie umiem... taka ułomność... - wywiad z Małgorzatą Żurakowską
Data publikacji: 9 marca 2009
Poważnie pisać nie umiem... taka ułomność... - wywiad z Małgorzatą Żurakowską

Nieczęsto zdarza mi się porozmawiać z pisarzem przed premierą jego książki. Niemniej jednak tym razem ta sztuka mi się udała. O tremie, muchach i innych dramatach opowiada dziś Dziennikowi Literackiemu debiutująca na polskim rynku książki, Małgorzata Żurakowska – sexy pisarka, sexy dziennikarka, a nade wszystko sexy mama!

Chciałbym być Landenem… - wywiad z Jasperem Ffordem
Data publikacji: 2 marca 2009
Chciałbym być Landenem… - wywiad z Jasperem Ffordem
Są tacy pisarze, których nie muszę przedstawiać. Tak często o nich piszę i tak często mówię, że chcąc nie chcąc, większość czytelników Dziennika Literackiego z ich nazwiskiem musiała się spotkać. Dlatego, nie przedłużając... Scenarzysta, prozaik, a przy tym… Thursday Nexy w spodniach. Panie i Panowie, mam przyjemność zapowiedzieć Jaspera Fforde’a.

Urodzinowy wywiad z Małgorzatą Musierowicz!
Data publikacji: 24 lutego 2009
Urodzinowy wywiad z Małgorzatą Musierowicz!
Przed zdmuchnięciem świeczki na torcie, należy sobie pomyśleć życzenie. I broń Boże nie wypowiadać go na głos, bo mogłoby się nie spełnić. Jednak ja zaryzykowałam i podzieliłam się nim z moją Dobrą Wróżką, która bez chwili wahania zgodziła się je zrealizować. To dzięki niej na urodziny Dziennika Literackiego został ofiarowany mi najpiękniejszy podarunek – wywiad z Bohaterką mojego dzieciństwa. Dziękuję, pani Małgorzato!

Lubię eksperymentować - wywiad z Andrew Taylorem
Data publikacji: 10 lutego 2009
Lubię eksperymentować - wywiad z Andrew Taylorem

Autor ponad dwudziestu książek. Laureat prestiżowych nagród literackich, dwukrotnie uhonorowany Ellis Peters Historical Dagger Award oraz Cartier Diamond Dagger 2009. Prekursor kryminałów historycznych angażujących w fabułę prawdziwe postaci. Człowiek-legenda, uznawany za jednego z najważniejszych brytyjskich autorów powieści kryminalnych. O Edgarze Allanie Poe, sposobach na pisanie powieści i radach Owidiusza, specjalnie dla Dziennika Literackiego, opowiada ...
Świat jest wciąż pełen nierozwiązanych tajemnic... - wywiad z Gertem Nygårdshaugiem
Data publikacji: 1 lutego 2009
Świat jest wciąż pełen nierozwiązanych tajemnic... - wywiad z Gertem Nygårdshaugiem
Skandynawski Umberto Eco. Jeden z najwybitniejszych norweskich twórców kryminałów. Poeta, prozaik, autor książek dla dzieci, zasłynął kreacją gastronomicznego detektywa-amatora, Fredrica Druma. Pisarz, którego pasje znajdują odbicie na kartach jego powieści – podróże po Ameryce Południowej, starożytne kultury, archeologia, wędkarstwo muchowe, dobre jedzenie i jeszcze lepsze wina... O tym, co kocha, co lubi, a czego nie znosi, specjalnie dla Dziennika...
Dziennik Literacki używa plików COOKIE. Korzystając z Dziennika Literackiego wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o plikach COOKIE.
Akceptuję