„Tajemnica Strażnika”
Okładka książki „Tajemnica Strażnika”
 • Autorzy: Joanna Preisner, Jakub Bogusz
 • Tytuł: Tajemnica Strażnika
 • Język oryginału: polski
 • Liczba stron: 152
 • Rok wydania: 2014
 • Oprawa: miękka
 • Wymiary: 141 x 197 mm
 • ISBN: 978-83-64379-22-2
 • Seria: Dzieciaki z Krainy Niesnu
 • Wydawca: Akapit Press, Wydawnictwo
 • Miejsce wydania: Łódź
Recenzja
Data publikacji: 29 stycznia 2015 A- A A+
„Kiedy kończy się dzień i noc się zaczyna,
Otwiera swe bramy przepiękna kraina.
Gdy wiercisz się ciągle i to cię już nuży,
Pozwól się ponieść cudownej podróży.
Poduszkę swą przekręć siedem razy w koło,
Aż światło błękitne zaświeci wesoło.
Nie bój się włożyć swej ręki do żelu,
A wnet będziesz w Nieśnie, drogi przyjacielu.
Żadnemu dziecku niestraszne spadanie,
Chmurkolot zadba o wylądowanie.
Na wacie cukrowej wysiądziesz bezpiecznie
I możesz mi wierzyć, że będzie bajecznie.
W krainie Przewodnik z chomikiem czekają,
Na powitanie od progu machają.
Przygód przeżyjesz tutaj bez liku,
Bądź więc gotowy, cny podróżniku.”


Dziesięcioletnia Amelia przeprowadza się z rodzicami do niewielkiego Kwiatowa. Jest ostatni dzień wakacji i dziewczynka bardzo boi się pierwszego dnia w nowej szkole. Amelka jest nieśmiała i wycofana. Mimo że już od trzech dni mieszka w nowym domu, zupełnie nie umie odnaleźć się w nowym środowisku. Podczas sprawunków dla mamy, dziewczynka przedstawia się ekspedientce z pobliskiego sklepu. Miła sprzedawczyni stara się pokrzepić Amelię. Zapewnia, że mała uczennica wkrótce pozna wielu nowych przyjaciół. Jej słowa szybko się sprawdzają, bo zaraz po wyjściu ze sklepu biały kot zastępuje dziewczynce drogę i zaprasza ją do podążania jego śladem. Początkowo Amelia waha się, jednak w końcu postanawia podążyć za zwierzęciem. Wędrówka po Kwiatowie kończy się pląsami puszystego czworonoga. Dziesięciolatka jest przekonana, że kot przed nią tańczy. Tymczasem zwierzak wydreptuje na piasku napis „DZIŚ”, po czym znika. Zdezorientowana dziewczynka wraca do domu. Wieczorem długo nie może zasnąć. Amelia zastanawia się, czy tajemniczy kot po prostu jej się nie przyśnił. Dziewczynka wierci się w łóżku, przewracając z boku na bok poduszkę i rozkopując kołdrę. Wtem jej posłanie znika, a ona sama zaczyna spadać w dół. I w ten oto sposób Amelia trafia do Krainy Niesnu!

Tajemnica Strażnika (2014) to pierwszy tom cyklu pt. Dzieciaki z Krainy Niesnu autorstwa dwojga studentów filologii angielskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego – Joanny Preisner i Jakuba Bogusza. Jak mówią młodzi autorzy, na pomysł napisania książki dla dzieci wpadli zupełnie przypadkiem. Oboje od lat piszą do szuflady, przede wszystkim wiersze i opowiadania. Tajemnica Strażnika jest ich debiutem prozatorskim. W planach mają napisanie jeszcze co najmniej dwóch tomów cyklu. Drugą część przygód dziesięcioletniej Amelki już złożyli u wydawcy. Trylogię łączyłaby nie tylko postać głównej bohaterki, ale również (a może nawet przede wszystkim) miejsce akcji. Takie, jakiego próżno szukać w literaturze. Zawieszona między jawą a snem Kraina Niesnu to magiczny obszar, nad którym pieczę sprawuje mówiący wierszem Przewodnik. Towarzyszy mu uroczy chomik, który dba o to, aby w Nieśnie nic złego nie przydarzyło się dzieciom. Oprócz Amelii do tego baśniowego świata trafiają także Iza i Borys – jak się później okaże, koledzy z nowej klasy dziewczynki. Młodzi bohaterowie wspólnie staną do walki z prawdziwie potwornymi potworami. Ogromny pająk Przemrażacz, krokodyl Pożeracz i wielki ślimak Pełzacz przerażają dzieci. Potwory stanowią emanację ich lęków. Poza Niesnem dzieci borykają się bowiem z poważnymi problemami: Amelia jąka się, Borys ma nadwagę, a Iza porusza się na wózku inwalidzkim. W prawdziwym świecie wszyscy uważani są przez swoich rówieśników za tak zwane dziwolągi. Dzięki przygodom w Krainie Niesnu dzieci stają twarzą w twarz ze swoimi ograniczeniami. Poznają swoją prawdziwą wartość, nabierają pewności siebie, uświadamiają sobie, że inność nie jest czymś gorszym. Pozbywają się kompleksów, zyskują siłę.

Joanna Preisner i Jakub Bogusz uczą tolerancji, choć są w tym nieco napastliwi. Tajemnica Strażnika jest do bólu moralizatorska. Brak należytego warsztatu ujawnia się także w warstwie fabularnej książki. Dialogi są nieporadne, a monologi Przewodnika – momentami niezrozumiałe i irytujące. Zresztą sam język powieści jest nie tyle przystępny, co nadmiernie uproszczony. Światu przedstawionemu brakuje głębi. Jednak sama fabuła jest ciekawa, a akcja wartka i dynamiczna. To sprawia, że książkę czyta się jednym tchem. Miłym dodatkiem są czarno-białe ilustracje autorstwa Justyny Zajączkowskiej, dzięki którym dzieciom łatwiej jest wyobrazić sobie fantastyczne ciuszkokrzewy czy chmurkoloty.

Mimo wspomnianych niedoskonałości, Tajemnica Strażnika to książka, z którą warto się zapoznać. Przede wszystkim dlatego, że jest wartościowa, bo uczy szacunku do siebie i innych. Kraina Niesnu jest intrygująca, a mali bohaterowie bardzo sympatyczni. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz przeżyją ciekawe przygody!
Dodaj komentarz
 • Nazwa użytkownika
Przepisz kod z obrazka
Dziennik Literacki używa plików COOKIE. Korzystając z Dziennika Literackiego wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o plikach COOKIE.
Akceptuję