„Czarownica”
Okładka książki „Czarownica”
 • Autor: Anna Klejzerowicz
 • Tytuł: Czarownica
 • Język oryginału: polski
 • Liczba stron: 264
 • Rok wydania: 2012
 • Oprawa: miękka
 • Wymiary: 123 x 195 mm
 • ISBN: 978-83-7839-115-9
 • Wydawca: Prószyński i S-ka, Wydawnictwo
 • Miejsce wydania: Warszawa
 • Logo wydawnictwa: Prószyński i S-ka, Wydawnictwo
Recenzja
Data publikacji: 12 sierpnia 2012 A- A A+
Zamknij oczy i wyobraź sobie świat, który zamieszkują kobiety bez wieku. Z pokolenia na pokolenie przekazują sobie wiedzę, która pozwala im ze spokojem patrzeć na wszystko to, co przydarza się otaczającym je ludziom. Żyją na uboczu, bo tylko tu można wsłuchać się w muzykę świata. Otoczone zwierzętami, obserwują. I czekają na czas, kiedy będą potrzebne. A gdy on nadchodzi, rozpoczynają swoje czary. Czarują, bo są strażniczkami dobrego życia. Czarują, aby wydarzenia mogły następować po sobie. Zapewniają równowagę i spokój. A teraz otwórz oczy i rozejrzyj się. Widzisz je? Czarownice są wszędzie.

Michał ma wszystko to, o czym wielu młodych ludzi może tylko pomarzyć. Mieszkanie w centrum Gdyni, świetny samochód i dobrze prosperującą firmę. Chciałby jeszcze domek letniskowy, więc pewnego dnia jedzie na wieś obejrzeć działkę przeznaczoną na sprzedaż. Zagląda również do mieszkających nieopodal znajomych. Spędza z nimi miłe popołudnie. I nagle zaczyna w nim narastać potrzeba czegoś więcej. Z dnia na dzień okazuje się, że to, co ma, jest niewystarczające. Z zazdrością spogląda na przyjaciół, którzy już kilka lat wcześniej zdecydowali się na życie na wsi. Niespieszne, spokojne, bardzo blisko natury. Michał postanawia tak jak oni uciec od miejskiego zgiełku. Kupuje działkę, rozbija namiot i rozpoczyna budowę swojego nowego domu. Zaczyna też poznawać okolicę. Od pierwszej wizyty we wsi intryguje go kobieta, mieszkająca samotnie w starej chacie, która przypomina Michałowi chatkę Baby Jagi. I choć stroni ona od towarzystwa, mężczyźnie wkrótce udaje się ją poznać. A także skrywaną przez nią bolesną tajemnicę. Jednak dramaty dorosłych stają się niczym w obliczu tragedii, jaka spotyka małą mieszkankę wioski. Dramatyczny los kilkuletniej dziewczynki na zawsze zmieni losy obojga…

Wydawałoby się, że to kolejna banalna powieść o miłości i o konieczności poszukiwania sensu życia. Taka, jakich wiele na półkach pierwszej lepszej księgarni. Tymczasem Czarownica to hipnotyzująca opowieść o jasnych i ciemnych stronach codzienności we wszystkich jej aspektach. I choć tematem przewodnim jest miłość, u Anny Klejzerowicz jest ona czymś więcej niż prostą historią pewnego romansu. Dla pisarki daleko ważniejsze od przyglądania się związkowi kobiety i mężczyzny, są relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi, ludźmi i zwierzętami czy wreszcie człowiekiem i jego własnym wnętrzem. Opisywana przez nią miłość, jest miłością trudną. Wymaga ona wysiłku, uwagi, wytrwałości. Nie przychodzi łatwo, nierzadko jest okupiona cierpieniem, ale dzięki temu jest autentyczna. Anna Klejzerowicz demitologizuje miłość. Odziera ją z powierzchowności – zdrapuje z niej czerwono-różowy lakier, słodki lukier oraz puste słówka. W jej świecie miłość definiują nie słowa, a uczynki – względem siebie i innych. A także wybory, jakich jej bohaterowie muszą dokonywać na każdym kroku.

Czarownica to historia, na którą składają się pomniejsze opowieści, snute przez jej głównych bohaterów. To intymne wyznania, które niełatwo przychodzą. Dla pisarki są one pretekstem do zachęcenia czytelników do walki o samych siebie. Dla jej bohaterów są punktem kulminacyjnym, po którym zaczyna się nowe życie. Anna Klejzerowicz opowiada w swojej najnowszej powieści o najprostszych prawdach, lecz równocześnie udowadnia, że w gruncie rzeczy te proste prawdy wcale nie istnieją, bo najprostsze nie są. Coś takiego może zrobić tylko czarownica.
Komentarze
 • 1
  padma 14 sierpnia 2012 | 10:05:20

  Hmm, zaciekawiłaś mnie, a kompletnie nie znam tej autorki. Przeczytała Twoje recenzje jej poprzednich książek i chyba się rozejrzę za "Czarownicą" - dziękuję:)

 • 2
  Annie 17 sierpnia 2012 | 0:40:26

  Cała przyjemność po mojej stronie :) Mam nadzieję, że Ci się spodoba. Miłej lektury! :)

Dodaj komentarz
 • Nazwa użytkownika
Przepisz kod z obrazka
Dziennik Literacki używa plików COOKIE. Korzystając z Dziennika Literackiego wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o plikach COOKIE.
Akceptuję