![]() |
|
|
Data publikacji: 8 lipca 2008 | A- A A+ |
The Eyre Affair to pierwszy tom cyklu, którego bohaterką jest Kobieta zwana Następnym Czwartkiem. Thursday Next urodziła się w 1950 roku w Swindon. Absolwentka liceum dla dziewcząt Błogosławionej Panny od Homarów, literaturoznawca z dyplomem swindońskiego uniwersytetu, w 1971 roku podjęła pracę w policji hrabstwa Wessex. W 1972 roku, w związku z kryzysem na Krymie, została wcielona do jednostki lekkiej brygady pancernej stacjonującej w Sewastopolu, który rok później opuściła jako jedna z niewielu ocalonych z szarży lekkiej brygady na stanowiska rosyjskiej artylerii. Jej brat, Anton, zginął na froncie. To właśnie podczas wojny krymskiej Thurs poznała miłość swojego życia, Landena. Thursday, odznaczona Gwiazdą Krymu za nieprzejednaną postawę w obliczu wroga, odmówiła przyjęcia orderu, powróciła do Anglii i na nowo podjęła policyjną służbę. Z czasem, została awansowana na stanowisko detektywa i przeniesiona do OS-27, wydziału Literackich Detektywów Agencji ds. Operacji Specjalnych. Jej dzieciństwo i wojenną przeszłość poznajemy wyłącznie z jej wspomnień. Samą Thurs, dopiero w trzydziestym szóstym roku jej życia, który to rok miał się okazać dla niej wyjątkowy…
„Thursday Next to trochę Brudny Harry, trochę Bridget Jones”, jak mówią niektórzy. Pyskata i nieustraszona, zmaga się z geniuszem zbrodni, Acheronem Hadesem. Kocha literaturę i jest zdeterminowana, aby powstrzymać przestępcę, który porywa z powieści jej kluczowych bohaterów. Przecież bez Jane Eyre, proza Charlotte Brontë zniknie! W walce z Hadesem pomaga jej podróżujący w czasie, a zarazem uciekający przed ChronoStrażą ojciec, genialny wynalazca, wuj Mycroft, a wsparcie emocjonalne zapewnia ukochany ptak dodo – Pickwick.
Teoretycznie więc klasyczny kryminał. Lecz rzeczywistość w jakim go osadzono jest fantastyczna i daleka od znanego czytelnikowi świata – zaludniona dawno wymarłymi ptakami dodo, neandertalczykami, wilkołakami. Rzeczywistość, która fascynuje i zdumiewa, gdyż Fforde przełamuje wszystkie konwencje i zastępuje je własnymi szalonymi pomysłami. I tak, mamy tu rozstawione na ulicy szekspiromaty recytujące dzieła wielkiego dramaturga, Oświecone Stowarzyszenie Ziemiokrzyżowców i wyznawców Globalnego Standardowego Bóstwa, bojówki surrealistów zwalczające impresjonistów... Ale przede wszystkim, mamy tu bawienie się brytyjskim dziedzictwem narodowym i liczne nawiązania do angielskiej literatury. Dodo Thursday nazywa się Pickwick (Klub Pickwicka Charlesa Dickensa), jej biograf – Millon de Floss (The Mill on the Floss George Eliot), Hades porywa Jane Eyre, tytułową bohaterkę Dziwnych losów Jane Eyre Charlotte Brontë, zaś Thurs poszukuje Martina Chuzzlewita Dickensa. Słowem, mnóstwo nawiązań i ciekawostek, które bibliofilom sprawią nie lada przyjemność.
Podsumowując, powieść czyta się wyśmienicie. Jest niezwykle wciągająca, napisana lekkim i przyjaznym językiem, choć jej urok odkrywa się dopiero po opanowaniu słownika pojęć, którym posługują się bohaterowie. Fforde bawi się słowem, The Eyre Affair pełne jest żartów słownych, zamierzonych dwuznaczności, neologizmów, a przede wszystkim ironii. To wszystko sprawia, że lektura powieści stanowi cudowne wyzwanie i kiedy się ją skończy, wie się jedno: dla tego pisarza zrobi się naprawdę ffszystko ;)